Våra lopp

Resultat Anundsloppet 2013

Nedan publiceras resultat från Anundsloppet 2013

Klass Flickor 10-12 år
Distans: 11,4 km  Snitthast: 34,8 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 LUNDMARK Julia Borlänge CK 19:39
2 LJUNG Moa Köpings Cykel och MF 19:51 00:12
LUTHELIUS Medina CK Valhall DNS
Klass Pojkar 10-12 år
Distans: 11,4 km  Snitthast: 37,7 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 MOUREAU Axel Södertälje CK 18:10
2 SVENSSON Felix Motala AIF CK 18:35 00:25
3 KARLSSON Jack Köpings Cykel och MF 18:44 00:34
4 ESTIGARRIBIA-ROLFSON Alexand Västerås CK 19:24 01:14
5 STÅLBERG Albin CK Dainon
6 STÅLBERG Harald CK Dainon 20:21 02:11
7 VENDLEGÅRD Viktor Västerås CK 21:00 02:50
Klass Flickor 13-14 år
Distans: 11,4 km, Snitthast: 38,2 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 LUNDMARK Clara Norbergs CK 17:54
2 CZARNECKI Cecilia Norbergs CK 18:35 00:41
3 KALLIN Gabriella Falköpings CK 21:30 03:36
Klass Pojkar 13-14 år
Distans: 22,8 km  Snitthast: 39,5 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 LUNDMARK Emil Borlänge CK 34:40:00
2 ERIKSSON Jacob Borås CA
3 FÅGLUM KARLSSON Philip Falköpings CK 35:40:00 01:00
4 BERGSTRÖM FRISK Erik Fredrikshofs IF CK
5 ÅLEHEIM Kim Falköpings CK
6 VENDLEGÅRD Emil Västerås CK 39:25:00 04:45
7 KALLIN Oliver Västerås CK 40:01:00 05:21
ANDERSSON Magnus Borlänge CK DNF
LINDKVIST Mike Ramnäs CK DNS
Klass Flickor 15-16 år
Distans: 22,8 km  Snitthast: 36,3 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 NYSTRAND Emma Uddevalla CK 37:42:00
2 ANDERSSON Madelene Borlänge CK
3 PERSSON Emelie CK Falken
SÖMSKAR Johanna Norbergs CK DNS
Klass Pojkar 15-16 år
Distans: 30,4 km  Snitthast: 39,2 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 NISELL Felix Vallentuna CK 46:29:00
2 OLSSON Jesper Motala AIF CK
3 JOHNSSON Jacob Vallentuna CK
4 HATTARA Ville Ramnäs CK 46:31:00 00:02
5 NERÉN Edwin Västerås CK 48:16:00 01:47
6 AHLSON Jacob Örebrocyklisterna
HÄGGLUND Jakob Västerås CK DNF
OLSTAM Anton CSK Ludvika DNS
Klass Damer Juniorer
Distans: 76 km  Snitthast: 38,0 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 HUUSKO Ellinor Team Rytger 02:00:09
2 KARLSSON Julia Falköpings CK
3 HALLERÖD Linda Falköpings CK
4 WÅNGGREN Ida Motala AIF CK
5 NYSTRAND Malin Uddevalla CK
6 PERSSON Kajsa Alrikssons Go:Green CK
7 LINDSTRÖM Saga Norbergs CK
8 ANDERSSON Alice FK Trampen
9 FRENDIN Ellinor Alrikssons Go:Green CK
10 SVANEHED Felicia Alrikssons Go:Green CK +6 varv
KNUTSSON Frida Falu CK DNS
Klass Herrar Juniorer
Distans: 87,8 km  Snitthast: 44,1 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 WALLÉN Erik CK Bure 01:59:35
2 KASTEMYR Pontus CK Bure
3 ERIKSSON Lucas Falköpings CK
4 LUNDMARK Viktor Borlänge CK
5 AXELSSON Adam Falköpings CK
6 WIKLUND-HELLSTADIUS Max Team Bliz
7 JANSSON Henrik Team Bliz 01:59:59 00:24
8 FÅGLUM KARLSSON Alexander Falköpings CK
9 WALL Martin Gävle CA
10 FORSBY Hannes CK Master
11 BENGTSSON Filip CK Bure
12 LARSSON Albin Lammhult Cyklisterna
13 DAHLBERG Andreas Team Bliz
14 ANDERSSON Birk Team Bliz
15 PEDERSEN Simon Team Bliz
BLOMQVIST Andreas Team Bliz DNS
WANNEMYR Robin Team Bliz
Klass Herrar Seniorer
Distans: 87,8 km  Snitthast: 44,1 km/tim.
           
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 TELL Jonas CK Olympic 01:59:35
2 WEJSHAG Kristian Skara CK 01:59:43 00:08
3 BENGTSSON Robert CK Olympic 01:59:59 00:24
4 OLDIN Håkan Skara CK
5 ARVIDSSON Andreas CK Fix
6 AHLSTRAND Håkan Ramnäs CK
7 KARLSSON Joakim Västerås CK
8 CARLSSON Mikael Team Canyon Sweden CK
9 JARFORS Anders Jönköpings CK
10 BODEGREN Patrik CK Ceres
11 NYSTRAND Mikael Uddevalla CK
12 JAKOBSSON Jan Borlänge CK
13 ANDERSSON Johan Skara CK
14 PERSSON Rickard CK ECI Champion
15 ANDERSSON Jesper Sigtuna Märsta Arlanda CK
16 ERIKSSON Jonas Norbergs CK
17 JANSSON David CK Crescendo Velo
18 LINDBERG Fredrik Spårvägen CF
19 PÅLSSON Magnus CK Ceres
20 J ROSENBERG Niclas CK Ceres
21 JANSSON Danne CK Uni
22 PETTERSSON Daniel CK Ceres
23 CARLSSON Tony Västerås CK
24 WIKSTRÖM Fredrik Västerås CK
25 SCRIVNER David CK Nollåtta
26 ANDERSSON PORSETEG Nicklas CK Crescendo Velo
27 KARLSSON Jim Eskilstuna IK
28 CLAESSON Tony F. Aktiv Cykel Tierp
29 KLASSON David Örebrocyklisterna
30 FAHLIN Eive CK Wheelsucker
31 NYLANDER Jonas Örebrocyklisterna
32 LARSSON Ola CK Ceres
33 JOHANSSON Jimmy Västerås CK
34 MEYER Claus Västerås CK
35 HÄRN Martin CK Hymer
36 NORLIN Stefan CK Crescendo Velo
37 SKOG Magnus Sandvikens CK
38 OLSSON Pontus Uddevalla CK
39 NORBERG Björn Borlänge CK
40 BLANK Mikael Fredrikshofs IF CK
41 ERIKSSON Robert Bålsta CK
42 HALLGREN Mikael Kungsörs SK
43 PERSSON Patrik Värnamo CK
44 GATENSJÖ Nichlas Team Canyon Sweden CK
45 EHRIN Henrik CK Crescendo Velo
46 PREINITZ Fredrik CK Uni
47 LINDQVIST Peter CK Norrtälje
48 KALITZKI Nicklas Vallentuna CK
49 WOLDE Per Västerås CK
50 NYLIN NILSSON Jakob CK Wimer
51 JANSBERGER Fredrik Skara CK
52 CARLSSON Johannes Skara CK
53 EKSTRÖM Daniel Borlänge CK
54 LINDKVIST Johan Västerås CK
55 GORETTI ANDERSSON Mats CK Ceres
56 EHN Daniel Ramnäs CK
57 LINDQUIST Lennart Södertälje CK
58 LYTH Joachim CK Crescendo Velo
59 KARLSSON Nils CK Ceres
60 DANIELSSON Magnus Västerås CK
THELL Per-Niclas CK Valhall DNS
LEJON Mattias Enköpings CK
ENGLESSON Joachim Fagersta CA
ERIKSSON Erik Fagersta CA
BERNÅS Daniel TeamMagnusCK
SÖDERLUND Martin TeamMagnusCK
STREIJFFERT Marcus Upsala CK
Klass Damer Elit
Distans: 76 km  Snitthast: 39,6 km/tim.
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 WALLIN Malin CK Ceres 01:55:11
2 ERNGREN Ida Fagersta CA
3 EHRIN Mirella Alrikssons Go:Green CK
4 PENTON Sara CK Nollåtta
5 PÅLSSON Anna Team Rytger
6 AHLSTRAND Emma Team Crescent D.A.R.E Staf 02:00:09 04:58
7 OLSSON Sara Uddevalla CK
8 NYSTRAND Susanne Svanesunds GIF
9 BERLIN Malin Svanesunds GIF
10 EMILSSON Marie Värnamo CK
11 WÅNGGREN Ulrika Motala AIF CK
12 HANSEN Cecilia Norbergs CK
13 FAHLIN Ann-Louise CK Wheelsucker
14 STEFANSDOTTER Emma Motala AIF CK
15 WILSON Edit Team Crescent D.A.R.E Staf
16 WAGNER Marika CK Nollåtta +12 varv
HELAMB Hanna Alrikssons Go:Green CK DNF
ALMER Sandra Cykelklubben SubXX
THOR Anna Eskilstuna IK
SPRINGER Alina Fagersta CA DNS
ANDERSSON Emmy Fredrikshofs IF CK
Klass Herrar Elit
Distans: 152 km   Snitthast: 43,0 km/tim.
           
Plc   Namn Förening Tid Diff
1 LINDAU Philip Höllviken CK 03:32:17
2 MORÉN Patrik Södertälje CK
3 ÅLEHEIM Joakim Falköpings CK
4 SVENSSON Marcus CK C4
5 SONESSON Benny Åstorps CK 03:32:31 00:14
6 FÅGLUM-KARLSSON Marcus Falköpings CK 03:33:03 00:46
7 NYSTRAND Johan CK Hymer 03:33:29 01:12
8 GINGSJÖ Alexander Höllviken CK
9 LINDER Marcus Södertälje CK
10 BODIN Jimmy CK C4
11 NILSSON Ove Falköpings CK
12 LANDSTRÖM Johan Motala AIF CK
13 LUNDGREN Isac Åstorps CK
14 SÖDERGRANN Jakob CK Hymer 03:35:04 02:47
15 BERTILSSON Christian Höllviken CK 03:40:04 07:47
16 JOHANSSON Michael CK Hymer
17 ÅBOM Henrik Falköpings CK
18 HERBERT Damian CK Valhall
19 MILLER Barry Upsala CK
20 SCHEFFER Matti CK Valhall
21 ÖIJER Henrik Falu CK
22 BOHR Jonas CK Nollåtta
23 HJÄRTSTRÖM Mathias CK Hymer
24 CARLSSON Joakim Åstorps CK
25 GUSTAFSSON Björn CK Valhall
26 BERGSTRÖM FRISK Hannes Fredrikshofs IF CK
27 LARSSON Viktor CK Hymer
28 FILIPSSON Martin CK Hymer
29 JOHANSSON Jesper CK Valhall
30 GABRILS Emil CK C4
31 HILLERSTRÖM RUNDH Victor CK Hymer
32 DAHLBERG Linus Höllviken CK
33 JOHANSSON Jesper Falköpings CK
34 WAHLGREN Thomas CK Nollåtta
35 HÖÖG Gustav CK Bure
36 PENTON Nils CK C4
37 JOHANSSON Marcus CK Hymer
38 REM Thomas CK Valhall
39 THELL Andreas Åstorps CK
40 ALBING Fredrik CK Valhall
41 STEFANIDIS Stathis CK Valhall
42 PÖLDER Robert Höllviken CK
43 BROLIN Mattias CK C4
44 ZANDER Karl-Axel Upsala CK
45 FRYKBERG Fredrik Motala AIF CK
46 BRENGDAHL Daniel CK Hymer
47 MONCORGÉ Pierre V.C. Vaulx-en-Velin
48 LUNDVALL Daniel Södertälje CK
49 LUNDBERG Henrik Upsala CK
50 ARVIDSSON Staffan Upsala CK
51 LARSEN Preben Frösö IF
52 ANDERSSON Emil CK C4
53 BENGTSSON Ludvig Falköpings CK
54 PERSSON Petter Åstorps CK
HÄGGLUND Niclas CK Hymer DNF
MIKIVER Rasmus CK Hymer
CARLSSON Peter Åstorps CK
PAULSSON Patrik CK C4 DNS
PERSSON Marcus CK C4
GREIJUS Erik CK Valhall
STRÖMBLAD Per CK Valhall
CARLS Johan Falu CK
KNUTSSON Viktor Falu CK
LUDVIGSSON Fredrik Höllviken CK
BÄCKER Pär Skruvstads Idrottsklubb
BÄCKER Ulf Skruvstads Idrottsklubb
GUNNARS Jan Södertälje CK
LINDGREN Daniel Upsala CK
EKH Anders Åstorps CK

 

Kompletta resultatlistor för nedladdning: Resultat Anundsloppet 2013 (PDF 66kb)

Senast ändrad: 8 september, 2013 kl: 20:49
RSS Svenska Cykelförbundet
  • Rösta fram Årets Postcyklist 2019 4 december, 2019
    Årets Postcyklist är ett årligt stipendium som delas ut till en dam- och herrcyklist för framstående prestationer inom cykelsporten. Priset (tidigare Postryttaren), instiftades 1983 och delas idag ut av PostNord, huvudsponsor till Svenska Cykelförbundet. Inom varje gren nomineras elitcyklister som under året har tävlat i landslaget och nått internationella framgångar. Alla grenar har möjlighet att ... […]
  • Ansökan för tävlingslicens säsongen 2020 är nu öppen 3 december, 2019
    Nu kan du lösa tävlingslicens för 2020. Med en tävlingslicens kan du delta i sanktionerade (godkända) cykeltävlingar i Sverige och internationellt. Det ingår även ett försäkringsskydd i tävlingslicensen.  Från och med den 3 december 2019 kan den som är medlem i en SCF-ansluten cykelförening ansöka om en tävlingslicens för 2020. Är du 17 år och ... […]
  • Påverka förbundets framtid på distriktskonferensen 2 december, 2019
    Vill du vara med och påverka Svenska Cykelförbundets framtid och bidra till den långsiktiga strategin? Anmäl dig då till distriktskonferensen som äger rum den 18 januari på John Bauer Hotell i Jönköping. Efter Riksidrottsmötet 2019 stod det klart att vi inom SCF måste förändra vårt arbete, och se till att vår långsiktiga strategi går ... […]
  • Valberedningens arbete i full gång! 29 november, 2019
    Valberedningens arbetet inför de val som ska göras på SCF:s årliga förbundsmöte är i full gång. Valberedningen har tillfrågat de förtroendevalda, vilkas mandattid utgår vid förbundsmötets slut, om de vill kandidera för nästkommande mandatperiod, styrelse, disciplinnämnd och revisorer. Och idag har valberedningen meddelat samtliga DCF och föreningar vilka som står i tur att avgå och namnen på dem ... […]